FreshFilmFest – Prag 2010 (Re-Invention Conference)

Çek Cumhuriyeti başkenti Prag’da 25-29 Ağustos 2010 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Fresh Film Festivali bu yıl ki geleneksel Avrupa Sinema okulları toplantısına  ev sahipliği yaptı. Toplantı dünyaca ünlü yönetmenlerin yetiştiği sinema okulu FAMU’da (Film And Tv School Of Academy Of Performing Arts) yapıldı.

Famu’nun Dekanı Pavel Cezch’in ev sahipliği yaptığı ve film akademileri yöneticilerinin katıldığı re-invention, re-encarnation, re-volution başlıklı  film okullarının yeniden yapılanmasının ele alındığı bir de konferans yapıldı.  Türkiye’den yalnızca selçuk üniversitesi’nin davet edildiği bu etkinlikte “Re-Invention” başlığı altında bir sunum da ben gerçekleştirdim.

Televizyon ve Sinema okullarının sorunlarının uluslararası platformda ele alındığı  toplantıya Selçuk Üniversitesi’nin yanı sıra Fransa-Ulusal Görsel/İşitsel Enstitüsü, İngiltere- Ulusal Film ve Televizyon Okulu, Çek Cumhuriyeti-Famu Film-Televizyon ve Sahne Sanatları Akademisi, Sırbistan- Ulusal Sinema Enstitüsü, Romanya Ulusal Sanat-Tiyatro ve Sinematografi Enstitüsü ve İsrail’den Tel Aviv Üniversitesi katıldı.

Bu yıl içerisinde ikinci kez gittiğim prag kentine çekler “Praha” diyorlar. Şehrin Gotik ve Barok mimarisi gezenlere ortaçağdan kalma bir hissiyat bırakıyor.  Pragın en önemli simgelerinden biri olan F.Kafkanın evini görünce gotik mimarinin içine sıkışmış ve bürokrasinin insan ruhuyla olan karanlık ilişkisini yazdığı “Başkalaşım” eseri başka bir şehirde yazılmazdı diye düşünüyor insan.

FAMU’yla aynı binayı paylaşan CAFE SLAVYA’da çok uzun zaman önce, yuvarlak tahta masada oturan kızıl saçlı adam, şunları yazar önündeki deftere;

 

Pırag’da bir yandan ağarıyor ortalık
Bir yandan da kar yağıyor
Sulusepken
Kurşuni
Pırağ’da ağır ağır aydınlanıyor barok;
Huzursuz, uzak
Ve yaldızlarında kararmış keder.”


N.Hikmet

Reklamlar
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s